FERAH VE AYDINLIK AKDENİZ STİLİ DEKORASYON

Evin genişliği, tavan yüksekliği, aldığı ışık gibi özellikler ev yapım aşamasında iken ayarlanan özelliklerdir. Bu nedenle eve sonradan gelen kişiler bu özellikleri değiştirme şansına sahip değillerdir. Her ne kadar bu özellikler değiştirilemese de bazı küçük ayrıntılar ile tavan daha yüksek gösterilebilir, odalara daha geniş hissi verilebilir, dekorasyonda seçilen malzemeler ile eve giren ışığın daha verimli kullanılması sağlanabilir. Eğer dar ve basık tavanlı, karanlık bir eviniz varsa Akdeniz stili dekorasyonu evinizde uygulayarak bu özellikleri bertaraf edebilir, ferah bir eve kavuşabilirsiniz.

Akdeniz Stilinde Mavi ve Beyaz Renkler Ön Plana Çıkıyor

Beyaz, mavi ve yeşil tonlarının ağırlıklı olarak kullanıldığı bu stilde, insan psikolojisi üzerinde olumlu etkiye sahip bir renk paleti karşımıza çıkıyor. Sade olduğu kadar zarif de bir stil olan Akdeniz stili, gözü ve zihni çok yormayan, karmaşık bir his vermeyen sade ancak estetik bir yapıya sahiptir. Zeminde düz beton ya da parke kullanmak yerine daha çok ince işlemeli, sırmalı motifleri olan karolar tercih edilir. Bunun yanında duvarlar genellikle beyaz ya da açık mavi tonlarıyla boyanır. Gökyüzü ve deniz çağrışımı yaptırmayı hedefleyen bu stil ile kendinizi evinizdeyken tatile çıkmış, denize ya da gökyüzüne bakıyormuş gibi hissedebilirsiniz.

Doğadan Esintileri İçerisinde Barındıran Bir Stildir

Deniz ve gökyüzünü çağrıştıran açık mavi duvar boyalarından sonra, doğal bir alanı ayaklarınızın altına serecek bir başka husus daha var; canlı bitkiler. Genellikle büyük salon çiçekleri tercih edilse de renkli çiçekler açan kasımpatı gibi çiçekleri de tercih edebilirsiniz. Canlı çiçeklerin varlığı sizi doğanın kucağında sakin ve dinlendirici bir tatil yapıyormuş gibi hissettirecek ve daha mutlu hissetmenizi sağlayarak hayatınızda olumlu izler bırakacaktır.

Bir Adada Yaşıyormuş Hissi Vermeli

Halı tercihinizi yünden dokunmuş kalın halılar yerine hasır gibi daha doğal ve hafif ürünlerden yana kullanmanız yerinde olacaktır. Mobilyalarınızda metal yerine ahşap malzeme kullanılması doğallığı bozmak yerine daha da katkıda bulunacak bir ayrıntıdır. Tül perde seçiminizde de aşırı büyük motiflerden kaçınarak ışığın içeri girmesine müsaade etmelisiniz.

Dekorasyon Dergisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir