KOLONİLERDEN MİRAS KALAN TARİHİ AKIM: KOLONYAL DEKORASYON

Tarihin erken dönemlerinde, bilinen kıtaların dışında coğrafi keşiflerle öğrenilen yerlere “Yeni Dünya” ismi konmuştu. Bu coğrafi keşiflerden sonra keşfi yapan ülkeler tarafından bu bölgeler koloni haline getirildi. Yeni keşfedilen bu coğrafyalara kendi memleketlerinden getirdikleri hediyeleri sunan Avrupalılar sayesinde, Avrupa kültüründe yer alan birçok eşya ve nesne kolonyal dekorasyonu oluşturarak günümüze kadar gelmiştir.

Kolonyal Dekorda Temel İlke Ahşap Kullanımıdır

Coğrafi keşiflerin devam ettiği çağlarda varlıklı olmanın göstergesi olarak ahşap dolaplar, ahşap mobilyalar, ahşap masa ve oyma dekor ürünleri gibi pek çok alanda ahşap kullanılmıştır. Genellikle ceviz gibi koyu renkli ağaçlardan yapılan bu mobilya ve eşyalar, açık renk boyalar tercih edilerek boyanmış duvarlarla kombin haline getiriliyor. Duvar rengini yanında kullanılan perdelerin de açık renkli olmasına dikkat ediliyor, çünkü içeri girecek olan ışığın engellenmesi karanlık bir ortam oluşturacaktır. Bu da ferah bir ev için istenmeyen bir durumdur.

Tropik Ada Kültüründen De Etkilenmiş Bir Dekorasyon Stilidir

Keşifler sırasında kolonyal akımdan etkilenen yerler arasında Karayip Adalarında yaşayan insanlar da vardı. Bu nedenle Avrupalılar adalıları, adalılar da Avrupalıları kültürel anlamda etkilemiştir. İki tarafın ortak bir sentezi olan kolonyal stil, bu nedenle hem Avrupa’dan hem de tropik adalardan esintiler taşır. Gösterişli büyük koltuklar, ahşap oymalı mobilyalar, şamdanlar ve büyük masalar gibi Avrupa coğrafyasından parçalar olduğu gibi çiçeksiz büyük yapraklı canlı bitkiler gibi tropikal bölgelere özgü dekorlar da kolonyal stilin içerisinde yer etmiştir.

Halılar ve Döşemeler Açık Renk Tercih Edilmeli

Ahşap kullanımının ne kadar yaygın olduğundan bahsetmiştik. Görkemli ve asil durmaları açısından koyu renk tercih edilen bu eşyalar evin genel havasında büyük pay sahibi olduğu için evde karanlık ve basıl bir hava oluşturması çok olasıdır. Bunun önüne geçmek için halılarda kullanılacak renkler krem ve beyaz tonlarında olmalıdır. Bunun yanında desenli halı kullanımı da gösterişi sağlamak için sıkça tercih edilen bir yoldur. Koltuk ve perdelerde kullanılacak kumaşları seçerken de mümkün olduğunca açık renk tercih edilmesi gerektiği göz ardı edilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir