KUSURLARI MEYDANA ÇIKARAN TREND: ENDÜSTRİYEL DEKORASYON

Dekorasyonun amacı, evde düzeni sağlamak ve estetik olarak göze hitap eden bir ev ortamı oluşturmaktır. Bu nedenle genellikle kusurları kapatmak ve kapatılması mümkün olmayan kusurları en az görünecek hale getirmek dekorasyon sırasında uygulanan bir yöntemdir. Bilinen tüm bu genel geçer bilgilerin dışında kalacak bir dekorasyon fikri, son zamanlarda sıkça tercih edilir bir hale gelmiş durumda. “Endüstriyel dekorasyon” olarak adlandırılan bu dekorasyon tarzında kusurları örtbas etmek ve kusursuzluğu sağlamaya çalışmak yerine, mevcut kusurları ortaya çıkarmak hatta daha da belirginleştirmek yer alıyor. Eğer endüstriyel dekorasyon tarzını evinize yansıtmak istiyorsanız duvarlarınızı boyamak, su borularını saklamak ya da kabloları görünmeyecek şekilde yerleştirmek zorunda değilsiniz. Çünkü burada amaç, henüz bitmemiş bir ev havası vererek otantik bir atmosfer sağlamak.

Doğallığı Ön Plana Çıkarmak İlk Hedefiniz Olsun

Endüstriyel dekorasyonda temel ilke doğallığı ve olası her şeyi mümkün olduğunca meydana çıkartmaktır. Bu yüzden duvarlarınızda boya kullanmak zorunda değilsiniz. Düz ve sıradan olan duvar boyalarını uygulamak yerine duvarların oluşumda etkin rol oynayan tuğlaların dışarıdan görünmesine izin verebilirsiniz. Eğer duvarınıza daha önceden boya uygulaması yapılmışsa, tuğla şeklinde dizayn edilmiş duvar kağıtlarından ya da alçılardan üretilen kabartmalardan yararlanarak duvarlarınıza doğal bir hava verebilirsiniz. Bunun yanında mobilya seçimlerinizde muhakkak ahşap kullanmalısınız; ahşap mobilyalarınız yapım aşamasında ne kadar az işlemden geçerse yani doğallığını ne kadar muhafaza edebilirse evinize o kadar endüstriyel bir hava katmış olacaktır. Unutmayın, endüstriyel dekorasyonda temel ilke henüz tamamlanmamış, doğallığını muhafaza eden bir ortam çağrışımı yapmaktır.

Canlı Renklerden Kesinlikle Uzak Durun

Pembe, sarı, mavi gibi canlı ve parlak renkler endüstriyel dekorasyon ile taban tabana zıttır. Toprak tonları olarak ifade edilen kahverengi, gri, siyah gibi doğal tonları kullanarak ağır ve şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Bu renkler tek başlarına düşünüldüğünde boğuk duracak gibi gelse de ahşap mobilyalarınız ve metal aksesuarlarınız ile bir araya geldiğinde onlarla müthiş bir uyum yakalayacaktır. Koltuk döşemelerinde eskitilmiş deri kullanılmasıyla da bu muhteşem tasarım taçlandırılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir