MUTFAK DEKORASYONUNDA ÖNE ÇIKAN DEKORASYON FİKİRLERİ

İnsanların evlerinde en çok vakit geçirdikleri alanlar arasında yer alan bölümlerdir mutfaklar. Bu nedenle mutfak dekorasyonları düşünülürken şık ve güzel olmaları kadar rahat ve kullanışlı olmaları da önemli olmaktadır. Mutfak modaları farklı dönemlerde değişkenlik gösterse de tasarım ve dekorasyon noktasında modalar kadar kişisel tercihler de önemli bir belirleyici olmaktadır.

Mutfak dekorasyonları kişisel tercihler, mutfak alanı, mutfağın temel görünümü ve malzemeleri gibi faktörlere göre şekillenmektedir. Ancak belirleyici olan bu faktörlere ek olarak dekorasyon konusunda trend olan çeşitli ürünler de olmaktadır. Mutfak dekorasyonunda öne çıkacak olan belirleyici olan trendler zamana bağlı olarak değişse de günümüzde geçmişte sıklıkla karşılaşılmayan çok farklı renklerle de karşılaşılabilmektedir. Özellikle pembe, turkuaz, kırmızı veya benzeri renkler beyaz ve siyah renklerine ek olarak popülerlik kazanmaya başlamıştır. Mutfak dekorasyon trendlerinde çeşitli konseptler belirlenebildiği gibi alınacak olan eşyalar da değişebilmektedir. Mutfak dekorasyonunda belirleyici olan güncel olarak mevcut olan trendler hakim olmaktadır.

Mutfak dekorasyonları belirlenirken çok farklı noktalara dikkat edilerek dekore edilmelidir. Mutfakta hakim olan mutfak konseptleri haricinde mutfakların kullanım alanları da önemli olmaktadır. Mutfakların kullanılabilecek olan alanları doğrultusunda bu alanlar için en kullanışlı olan ürünler tercih edilmeli ve buna yönelik ürün parçaları tercih edilmelidir. Söz konusu kullanışlılık hem mutfak genelinde kullanılacak olan büyük mutfak aletleri kadar mutfak gereçlerinin kullanılacağı alanların kullanışlı olması da mutfak dekorasyonu için önemli olmaktadır. Mutfak dekorasyonu için önemli olan ve öne çıkan konular genellikle mevcut popüler ürünler ve mutfakları şık ve ferah görünmesi için önemli olmaktadır.

Mutfak dekorasyonlarının dizaynın mutfakta değiştirilemeyesi güç olan nesneler başta olmak üzere mutfağa yerleştirilecek olan diğer nesneler bu doğrultuda dizayn edilmektedir. Söz konusu dizaynlar mutfaklardaki alanların kullanım alanları, bu alanları kullanacak kişi sayısı gibi faktörlere göre dizayn edilmektedir. Mutfak dekorasyonunda öne çıkacak olan fikirler mutfağın dizayn edileceği dönem ve hakim olan trendler etkili olmaktadır. Bu noktada ortaya çıkacak fikirler kişisel beğeniler doğrultusunda da şekillenmekte ve değişebilmektedir.

Dekorasyon Dergisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir