ŞATOLARDAN ÇIKIP GELEN DEKORASYON AKIMI: GOTİK DEKORASYON

Masallarda sürekli bahsedilen görkemli ve sıra dışı saraylarda kullanılan dekorasyon tarzı, genel anlamıyla “gotik” olarak tanımlanır. Bu tanımın kökeni, milattan sonra 200 yıllarında Güney İskandinav bölgesinde yaşayan Got topluluğundan gelmekte. Dönemin en güçlüsü Bizans İmparatorluğu’na dahi kafa tutup saldırmaları nedeniyle saldırgan, barbar olarak tanımlanan Gotlar, tarih boyunca eşi benzeri görülmemiş mimari çalışmalara imza atmış; kendilerine has bu çalışmaları ise geçmişten günümüze “gotik tarz” olarak isimlendirilmesiyle ulaşmıştır.

Ağır Süslemelere Dayalı Bir Dekorasyon Tarzı

Gotik tarz, tamamen süslemeye odaklı cafcaflı bir dekorasyon tarzıdır. En ufak ayrıntılarda bile bir işleme görülmesi çok olasıdır. Duvarları ve tavanı süsleyen kocaman kirişler, kartonpiyerler, cam kenarlarına yapılan süslü çerçeveler gibi pek çok süsleme örneği bu dekorasyonda sıklıkla rastlanan olgulardır. Bakan kişide gizemli ve karanlık bir izlenim bırakmak için genellikle koyu tonlarda renkler tercih edilir. İlk başta siyah aktif olarak kullanılan bir renk olsa da zaman içinde pastel renkler de gotik tarz içerisinde yerini almıştır.

Kadife ve Tül Kumaşları Kullanmalısınız

Gotik tarzın temel kuralı olan gizemli ve karanlık yönü ortaya çıkarmanın yolu kumaş seçiminde tercihin kadife ve tül kumaşlardan yana kullanılmasıdır. Kadife, asilliği ve gösterişi temsil ederken tül kumaşlar odanın içerisinde gizemli bir atmosfer oluşturmada etkin rol oynayacaktır. Perdelerinizde canlı renk kadifeler ve tüller kullandığınız takdirde oldukça ilgi çekici bir odaya sahip olmanız işten bile değildir.

Dekorasyon Ürünlerini Metal ve Mermerden Seçin

Gösterişin kalbi olan parlak nesneler elbette ki gotik tarzı dekorasyonun içerisinde de bolca kullanılıyor. Özellikle metal şamdanlar gibi saray ve şatolara özgü parlak aynı zamanda da gösterişli dekorasyon ürünleri istediğiniz gotik havayı evinize vermede size oldukça yardımcı olacaktır. Bunun yanında duvarlarınıza genellikle melek ve şeytan temalı tablolar asmanız, aynı zamanda mermer ya da betondan yapılmış ufak heykelleri evinizin çeşitli yerlerine yerleştirmeniz gotik tarzınızı tamamlamak için biçilmiş kaftandır. Asacağınız aynalar için oymalı ve kakmalı çerçeveler edinmeniz de bu konuda size yardımcı olabilir.

DEKORASYON DERGİSİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir