Türk peştemali ABD’den Finlandiya’ya dünyanın dört bir yanında trend oldu

Alanında dünyanın en büyük iki fuarından biri olan İstanbul Uluslararası Ev Tekstili Fuarı’nda (EVTEKS), 1.000’in üzerinde markanın görücüye çıkardığı ev tekstili ürünlerine yabancı ilgisi büyük oldu. Türk peştemalinden havlusuna, perdesinden döşeme kumaşına kadar ev tekstiline dair akla gelebilecek tüm ürünlerin sergilendiği EVTEKS Fuarı’nda son yıllarda dünyada trend haline gelen Türk peştemaline özel ilgi oldu.

Havlu üretiminden sonra bir süre unutulan Türk peştemali, ekolojik bir ürün olması, daha az yer kaplaması ve hafif olması nedeniyle ABD başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında trend oldu. Bu yıl 25. kez CNR Holding şirketlerinden ITF İstanbul Fuarcılık ve Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri Derneği (TETSİAD) iş birliği ile gerçekleştirilen fuarda özellikle tasarım katılan peştemaller ilgi gördü. Bu yıl ilk kez Türk tasarımcılar tarafından trendleri belirlenen Türk ev tekstili sektörü, katma değerli ürünlerini, CNR EXPO Yeşilköy’de 27 Nisan tarihine kadar açık kalacak EVTEKS Fuarı’nda yabancı alıcıların beğenisine sunmaya devam edecek.

“ABD’nin havlu ithalatını peştemalle artıracağız”

Türk havlusunun 600 milyon dolar ihracatı bulunduğuna ve bunun yüzde 80’inin Denizli’de üretildiğine dikkat çeken Denizli İhracatçıları Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, şöyle konuştu: “Peştamal son yıllarda Amerika’dan başlayarak tüm dünyada trend oldu. ABD’nin havlu ithalatında yüzde 5’ile dördüncü sıradayız. Peştemali tasarımla yeniden yorumlayarak Pazar payımızı ABD’de artırmak istiyoruz. Dünyada Türk hamam kültürü var bunu peştamalle bağlayarak havludaki ihracat kilogram fiyatımızı artırmayı planlıyoruz. Normal havluda ihracatımızın 1 kilogram fiyatı 7.5 dolar iken, peştamalin kilosunu 10 doların üzerinde satıyoruz.”

 “Yılda 1.5 milyon dolarlık peştamal satışımız var”

Finlandiya’da bulunan göl kenarı yazlıklarının tamamında Türk peştemalinin kullanıldığına dikkat çeken Dönmez Tekstil yetkilisi İhsan Dönmez de EVTEKS’te peştemale yoğun bir ilgi olduğunu belirterek  “ABD, Fransa,  Japonya, İtalya, İsrail, Yunanistan başta olmak üzere neredeyse tüm Avrupa ülkesinin tercihi haline gelen Türk peştemaline olan ilgi bizi sevindiriyor. Türkiye’nin en eski peştamal üreticisi olarak yılda 1.5 milyon dolarlık peştamal satışımız var. Aynı zamanda peştemale tasarımı katarak ilk renkli plaj havlularını da Türkiye’de biz ürettik. Fuarda da özellikle renkli peştemallerimize ilgi büyük” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir